Menü
Sepetim
YOGA: ZİHİN & BEDEN UYUMU
18.08.2023

YOGA: ZİHİN & BEDEN UYUMU

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga pozisyonları, evde ve bir yoga salonunda uygulanabilecek bir dizi egzersiz içerir. Yoga temelde zihni güçlendirmek ve bedeni rahatlatmak üzerine kuruludur. Yogayı sakin ve dingin bir ruh hali ile yapabilir, egzersiz sonunda zihin ve bedeninizin rahatladığını hissedebilirsiniz. Evde yoga nasıl yapılır hakkında detaylı bir okuma yapmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yoga Kombini Nasıl Olmalıdır?

Meditasyon rutinleri, nefes çalışmaları ve hareket duruşları içeren yoga pratiği, güçlü bir odaklanma ile birlikte son derece etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Hem bedensel sağlık hem de içsel huzurun desteklendiği yoga seanslarında, tam konsantrasyon sağlamak için doğru ekipman kullanımı büyük önem taşır. Doğru seçilmiş yoga kıyafetleri giymek ve gerekli aksesuarları kullanmak verimli bir yoga deneyimi için vazgeçilmezdir.

Yoga kombini için belirli bir fikir vermek uygun olmayacaktır. Yoga, kişinin rahat hissettiği kıyafetlerle yapılabilir. Yoga kombininin ekstra denge ve konfor sunan, hareket özgürlüğü tanıyan parçalar olmasına dikkat edebilirsiniz. 

Yoga pozları için uyumlu olabilecek kombin seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise kısaca şöyledir:

  • Yoga pratiği sırasında terin etkili bir şekilde emilmesini sağlayan uygun yoga kıyafetleri tercih edilmelidir.

  • Egzersiz sırasında vücut ısısı artar ve bu nedenle vücut ısısını dengelemeye yardımcı olacak doğru kıyafetleri seçmek önemlidir. Yoga pratiği yaparken de rahat ve fonksiyonel giysiler tercih etmek oldukça önemlidir. 

  • Yoga kıyafetlerinin özellikle nefes alabilir olması gerekmektedir. Bu, terin buharlaşmasına ve cildin serin kalmasına yardımcı olur.

  • Yoga pratiği yapanlar, her giysi parçasının mükemmel bir deneyim için önem taşıdığını iyi bilirler. Örneğin, yoga matının üzerine ayakkabısız ayakla basıldığı için çorap seçimine dikkat etmek önemlidir. Yoga çoraplarında, taban kısmında yer alan silikon detaylar sayesinde denge sağlama ve zeminde daha iyi tutunma sağlayan modeller tercih edilebilir. 

  • Yoga pratiği sırasında vücudunuzun doğal hareketlerini engellemeyecek esnek kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih etmek, pratiğinizi daha keyifli hale getirebilir. 

Kullanıcıların hareket özgürlüğünü maksimize etmeyi hedefleyen kıyafet seçimleri, iç giyimden başlar. Örneğin, kadınlar egzersiz yaparken dikkatlerini kolayca odaklayabilmek ve göğüslerinin sabit kalmasını sağlamak için özel sporcu sütyenleri tercih edebilir. Bu sütyenler, sırtı yüzücü modeline sahip olanlar arasından seçildiğinde omuz hareketlerini kısıtlamazlar. 

Ayrıca, vücuda fazla bol olmayan ve hareketler sırasında uzuvlara dolanmayan giysiler seçmek de önemlidir. Bunun için, bedeni nazikçe saran düz kesimli giysiler, kadın spor taytı ve elastikli dar paçalı eşofmanlar tercih edilebilir. Örneğin, aşırı bol bir tişört giyildiğinde, eğildiğinizde giysinin sizi sarması ve hareketi kısıtlaması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu tür olumsuz durumları önlemek için yoga pratiği yaparken kıyafet seçimine dikkat etmek önemlidir.

Erkek Yoga Kombini Nasıl Olmalı?

Keyifli ve verimli bir şekilde yoga yapabilmek için doğru kıyafetlerin seçilmesi önemlidir. Rahatlık ve hareket özgürlüğü, bu seçimlerin merkezinde yer alır. Özellikle elastan içeren yoga kıyafetleri, esneklikleri sayesinde vücudunuzun hareketlerini kısıtlamaz, böylece yogayı daha rahat bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. 

Erkek yoga kıyafetleri, nefes alabilir kumaşlardan üretilmiş olması gerekir. Nefes alabilir kumaşlar terin emilimini sağlar ve bu da rahatsızlık hissinin önüne geçer. Yoga pratiğinizi en üst düzeye çıkarmak için kıyafet seçiminize özen göstermek, sağlığınıza ve zihinsel dengeye katkıda bulunacaktır.

Kadın Yoga Kombini Nasıl Olmalı?

İç giyim konusunda yoga pratiği yaparken de diğer spor branşlarında olduğu gibi sporcu sütyeni tercih edebilirsiniz. Bu sütyenler, özellikle dikişsiz yapıları sayesinde cildinizin tahriş olmasını engellerken aynı zamanda vücudunuzu sıkmadan hareket özgürlüğü sunar. Yoga sırasında rahatlık ve destek sağlamak için sporcu sütyenleri tercih ederek keyifli ve verimli bir yoga deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yoga pratiği için seçeceğiniz üst kıyafetlerde özen gösterilmesi gereken en önemli nokta, aşırı sıkı ya da geniş olmamalarıdır. Kıyafetleriniz vücut hatlarınıza uyumlu olmalı ve rahatsızlık vermemelidir. Ferahlatıcı kumaşlardan üretilmiş olan giysiler tercih edilmelidir. Cildinizi tahriş etmeyen ve hareket özgürlüğünü destekleyen özelliklere sahip ürünler yoga deneyiminizi en üst düzeye çıkaracaktır. Sporcu atletleri, omuzları özgür bırakan ragerback tarzı askılı modeller ve rahat tişörtler, yoga pratiği için ideal üst giyim alternatifleri sunar.

Kadın yoga kombini için esneklik ve hava geçirgenliği ile tasarlanan yoga taytı, egzersiz sırasında konforunuzu en üst düzeyde tutar. Adeta vücudunuzun bir uzantısı gibi hareket edebilir, her pozisyonunuzu daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu özel tasarım her hareketinizle uyum sağlayarak hareket özgürlüğünüzü en üst seviyeye çıkarır.

Esnek yapısıyla öne çıkan yoga pantolonları, daha serin havalarda tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Esneklikleri sayesinde egzersiz süresince performansınızı etkilemez ve vücudunuzun ısısını koruyarak en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur.

Yoga Duruşları Nedir?

Yoga duruşlarına asana denir. Asana, kelime anlamıyla "oturma yeri" anlamına gelir ve Patanjali'nin Yoga Sutra'larında meditasyon sırasında kullanılan beden duruşlarını ifade eder. Yoga hareketleri isimleri ve temel asanalar hakkında etkili bir duruş arıyorsanız aşağıdaki yoga pozlarına göz atabilirsiniz:

Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Adho Mukha Svanasana, "Güneşi Selamlama" ritüelinin bir parçası olan klasik bir yoga pozu olarak bilinir. Bu poz, bütün vücudu gererken özellikle üst sırt ve bel bölgesine odaklanan bir esneme sağlar. Aynı zamanda omurgayı destekleyerek esneklik ve denge kazanmanıza yardımcı olur.

Dağ Duruşu

Ayakta yapılan yoga pozlarının başlangıç duruşudur. Bu pozda, topuklar, ayak tabanı ve parmak uçları sıkıca zemine yerleştirilmeli ve sırt düz bir şekilde durmalıdır. Vücut ağırlığı her iki ayağa dengeli bir şekilde dağıtılmalı ve kollar rahatça yanlarda sallanmalıdır. Nefesi tutmadan, derin ve düzenli bir şekilde 7-8 kez nefes alıp vermelisiniz.

Kolay Oturma Pozu

Sukhasana olarak da bilinen kolay oturma pozu, meditasyon yaparken de kullanılan temel pozlardan biridir. En çok bilinen yoga pozlarından olan sukhasana, ruhu dinlendiren, huzur ve rahatlık veren bir pozdur. Ellerin baş ve işaret parmağı birleştirilerek düz bir zeminde oturarak uygulanır. 

İnek Pozu

Temel yoga pozlarından biri olan inek pozu, yoga duruş isimleri arasında dikkat çekenlerden biridir. Bitilasana pozu, Sanskrit kökenli bir terim olan "bitila" ve "asana" kelimelerinin birleşimidir. İnek pozu, sırtı hareket ettirerek ve nefese odaklanarak rahatlamanıza yardımcı olur. İnek pozunun düzenli olarak yapılması, üst ve alt sırt kaslarını güçlendirir. 

Kedi Pozu

Yoga temel duruşlar arasında yer alan kedi pozu (bidalasana), esnek bir omurgaya sahip olmak için yogada sıkça kullanılır. Bu pozda sırt ve boyun kaslarına odaklanılır. 

Palmiye Ağacı Pozu

30 ila 60 saniye arasında sürdüğü için zamanı kısa ancak etkisi büyük olan bir yoga pozudur. Başlangıç seviyesinde bir poz olan palmiye ağacı pozu, Güneş'i Selamlama sekanslarında da sıkça kullanılır. Boyun veya omuz ağrılarınız varsa tavsiye edilmeyen bir uygulamadır. Bu pozda, kol, boyun ve omuz bölgelerine odaklanılır.

Oturarak Öne Eğilme

Yoga poz isimleri arasında dikkat çeken Paschimottanasana duruşu, sırt, bel ve arka bacak kaslarını esnetmeye yardımcı olurken aynı zamanda omuzlar ve omurgaların da rahatlamasına katkı sağlayabilir. Bu yoga duruşunda, astım, ishal veya sırt sakatlığı gibi sağlık sorunlarına sahip bireylerin özellikle dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca, öne eğilirken kendilerini fazla zorlamamaları da önemlidir. 

Kobra Pozu

Bu duruş, sırt ve karın kaslarını güçlendirmek isteyenler için oldukça sıkça uygulanır. Ancak sırtta kas zedelenmesi, baş ağrısı yaşayanlar veya hamile olanlar için dikkatli uygulaması gerekir. Sağlıklı bir şekilde uygulandığında, bu duruş bedeninizi destekleyerek güçlenmesine yardımcı olabilir.

Ceset Pozu

Adı ürkütücü olsa da ceset pozu aslında, yogada evrensel bir dinlenme pozisyonudur. Bacaklar ve kollar geniş bir şekilde serbest bırakılarak sırt üstü uzanılır. Bu poz, tüm yoga hareketlerinin sonunda dinlenmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak bel yaralanmaları olanlar için modifikasyon gerekebilir ve bu kişilere bu poz önerilmez. Yoga pozları isimleri arasında bu poz, Savasana olarak isimlendirilir. 

Ceset pozu, yeni başlayanlar olmak üzere herkes tarafından rahatça uygulanabilir. Bu basit poz, boyun ağrısı, stres, depresyon gibi sorunlara da olumlu etkiler sağlayabilir. Vücudu yatıştırıcı bir etkiye sahip olan bu poz, zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Köprü Pozu

Bu yoga pozisyonu, boynu ve göğsü uzatırken aynı anda sırt kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Yoga hareket isimleri arasında bu pozu Sarvangasana olarak bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.