Menü
Sepetim
FİTNESS YOLCULUĞUNA ADIM ATIN
18.08.2023

FİTNESS YOLCULUĞUNA ADIM ATIN

Ne Sıklıkla Spor Yapılmalı?

Spor haftada kaç gün yapılmalı, sorusuna net bir cevap bekliyor olabilirsiniz. Ancak her bireyin ihtiyaçlarına göre haftalık fitness seans sayısı belirlenmelidir. Aktivite düzeyinize göre belirlenecek fitness günleriniz, ne kadar hareketli bir yaşam sürdüğünüzü yansıtacaktır. 

Spora yeni başlayanlar için haftada sadece bir gün bile düzenli spor yapmak olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Ancak düzenli olarak spor yapan ve haftada birden fazla gün antrenman yapan biriyseniz ilerleme kaydetmek için haftada 4 ila 5 gün gibi daha yoğun bir program düşünmelisiniz. Bu süreçte dengeli bir beslenme düzeni de önemlidir çünkü vücudunuzun ihtiyacı olan yakıtı sağlamak, performansınızı artırabilir ve iyileşme sürecinizi destekleyebilir. 

Spora Kaç Gün Gidilmeli?

Haftanın 3-4 günü düzenli olarak gerçekleştirilen antrenmanlar farkı kas gruplarını çalıştırmaya fayda sağlar. Bu periyodun dışında yapılan aşırı yoğun antrenmanlar çeşitli olumsuz etkilere yol açabilir. Yoğun antrenmanların bireylerin hormonal dengesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmektedir. Fazla antrenman, insülin hassasiyetini olumsuz etkileyebilir ve kortizol seviyelerinde artışa neden olarak aşırı stresin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Spora haftada kaç gün gidilmeli sorusuna net bir cevap verebilmek mümkün olmasa da vücudunuz iyi hissettiğiniz süre boyunca 4 – 5 gün kadar spora gidebilirsiniz.

Antrenman Yaparken Ne Giyilmeli?

Spor salonuna gitmek için doğru kıyafetleri seçmek, rahatlık sağlayarak performansını artırabilir. Aynı zamanda cilt sorunlarını önlemeye de yardımcı olabilir. Antrenman yaparken yoğun bir şekilde terlemeye maruz kalınmasından dolayı pamuklu veya polyester gibi nefes alabilen kumaşlar tercih edilmelidir. Bu tür kumaşlar teri hızla emerek cildin kuru kalmasını sağlar. Böylece cilt kızarıklığı ve tahriş riskini azaltır.  Atletler, tişörtler ve sporcu şortları tercih ederek terin vücutta kalmasını önleyebilirsiniz.

Kadın sporcuların antrenman için uygun bir sporcu sütyeni seçmesi de çok önemlidir. Sporcu sütyeni hareketleri kısıtlamadan destek sağlamalı ve rahat olmalıdır. Göğüslerin büyüklüğüne ve şekline uygun bir sporcu sütyeni seçmeye özen gösterilmelidir. Spor yaparken rahatça hareket etmek önemlidir. Esnek kumaşlardan yapılmış kadın taytı veya şortlar tercih ederek hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz. Hızlı ter emilimi ve kuruma özelliği sunan üst ve alt giyim ürünleri, erkekler ve kadınlar için fitness kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. 

Bilcee Antrenman Kıyafetleri

Yaşam koşulları değiştikçe ve hareketsizlik arttıkça, fiziksel ve ruhsal sağlığını önemseyen bireyler için spor giderek daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Egzersizlerin etkisini en üst düzeye çıkarmak amacıyla doğru ekipmanların kullanılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Ekipman denilince akla ilk gelen ise uygun spor kıyafetleridir. İdeal bir spor deneyimi için uygun ve rahat kıyafetlerin tercih edilmesi büyük önem taşır. Bilcee, spor giyim konusunda geniş ürün yelpazesi ile ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri getirir. Hem günlük yaşamda rahatlık ve konfor sağlarken hem de etkili egzersiz programlarına destek olmak amacıyla müşterilerine çok yönlü avantajlar sunar. 

Bilcee antrenman kıyafetleri, geniş ürün yelpazesiyle müşteriyle buluşur. Günlük ve spor giyim için tasarlanan şort, crop atlet, spor tulum, antrenman atleti, toparlayıcı sporcu taytı gibi çok çeşitli seçenek ve model ile kullanıma sunulur.

Her Gün Spor Yapmak Doğru Mu?

Sağlıklı olmak için her gün spor yapılır mı sorusuna cevap olarak uzmanlar, her gün yoğun bir tempoda spor yapılmaması gerektiğini söylemektedirler. Bunun nedeni, kaslarda aşırı zorlanmanın yaralanma riskini artırabileceği gerçeğidir. Bu nedenle spor yaparken düzenli olarak belirli aralıklarla dinlenme günleri ayırmak daha sağlıklı bir yaklaşım olarak önerilmektedir. Haftada kaç kez spor yapılmalı diye merak ediyorsanız bunu bir uzman eşliğinde belirlemek en doğrusu olacaktır.

Devamlı Sporun Faydaları Nelerdir?

Düzenli şekilde spor yapmak ve sporu bir rutin haline getirmek oldukça faydalıdır. Egzersizle vücudun pH seviyesi dengelenerek, romatizma, kanser gibi hastalıkların riski azaltılabilir. Ayrıca düzenli spor yapmak ruh halini olumlu yönde etkileyerek vücudun endorfin salgılamasını tetikler. Bu da genel psikolojik durumun iyileşmesine katkı sağlar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya almak için de spordan yararlanılabilir. Dengeli ve düzenli spor yaparak kilo kontrolü sağlanabilir ve sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak mümkün olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.